18.07.2022

Hamba eemaldamine – miks see vajalik on?

Hamba eemaldamine ehk väljatõmbamine on meetod, mida hambaarstid kasutavad juhul, kui hamba ravimine või hamba ülesehitamine ei ole enam võimalik. Hamba eemaldamine on kirurgiline operatsioon, millel on omadused, näidustused ja vastunäidustused. Seda protseduuri teostab peamiselt suukirurg ning see on viimane võimalus, mida võib hambaravi lahendusena kaaluda. Hambaarstiga konsulteerimine aitab mõista, millal on vaja hammas välja tõmmata.

Mõned põhjused, miks on hamba eemaldamine vajalik

1. Pöördumatu hambakahjustus

Selliseid hambakahjustusi tekitab haigus nimega parodontiit. Parodontiit on hammast ümbritsevate kudede põletik, mis on põhjustatud mikroobide poolt. Selle tagajärjel hävineb hammaste kinnituskude süsteem ja luu ning põhjustab hammaste välja langemist. Sellisel juhul on hamba eemaldamine ainuõige variant. Parodontiiti aitavad ennetada hea suuhügieen ja regulaarne hambaarsti külastamine.

2. Liiga kaugele arenenud hambaauk

Kui kaaries on jõudnud juba hamba sisemisse kihti, siis see mõjutab hamba pulpi ja närve tekitades hambas põletikku. Hambaarsti hindab, kas hammast on võimalik ravida juureraviga või peab selle eemaldama.

3. Inimesel on hambaid üleliia

Mõnel inimesel on ühes hambareas korraga mitu hammast üleliia – see segab hammaste sirget joondumist, kuna ruumi jääb väheks. Liigsete hammaste eemaldamist soovitatakse, kui patsient peab läbima ortodontilist ravi ning hambaid on raske joonduma saada. Ortodont kontrollib kindlasti ravi alustades üle, kas neil on piisavalt ruumi liikumiseks ning kui tihedalt hambad asetsevad.

4. Tarkushamba eemaldamine

Inimestel eemaldatakse tarkushambad elu jooksul mitmetel põhjustel.

  • Lõualuus pole piisavalt ruumi.
  • Hamba lõikumine toimub pikka aega, põhjustades sageli rasket mädast põletikku.
  • Hammas paikneb lõualuus tugevalt kaldu või isegi horisontaalselt.
  • Surve külgnevatele hammastele, põhjustades nende kahjustust ja nihkumist.
  • Tarkushammas on lõikunud põse poole ja vigastab limaskesta.

Tule kontrolli oma hambaid Rapla Hambaravis. Broneeri aeg siin.

Projekti nimi: Margarita Puusta Hambaravi OÜ äritegevuse arendamine

Margarita Puusta Hambaravi OÜ kasutas LEADER meetme toetust uue 2D-röntgenseadme soetamiseks. Uue 2D-panoraamröntgen CS 8100 pilt on terav ja kvaliteetne. Tarkvara võimaldab ülesvõtete töötlemist, mis lihtsustab diagnoosimist. Seade võimaldab vastavalt vajadustele erinevaid personaalseid seadistusi, asend loob patsiendile suurema turvatunde ning tarkvara võimaldab eksportida ülesvõtteid erinevatesse patsiendihaldusprogrammidesse. Seadme soetamine aitab tõsta, aga ka hoida hambaravi kvaliteeti ning taset kogukonnas ja laiemalt terves maakonnas. Paraneb kvaliteetse diagnostika kättesaadavus piirkonnas. Projekti investeering tulemusena kasvab röntgenpiltide arv 15% ning investeering võimaldab säilitada töökohti.